Надявам се, че вече се готвите съсредоточено за устния изпит. Ако все още не сте почнали, съветвам ви да го направите час по-скоро. Тепърва ви предстои да откриете, че материалът никак не е малко и не е лесен за запомняне, особено ако досега не сте имали досег с него.
Може би сте питали на лекции какви въпроси ще има, може би и самата ас. Филипова е споменавала на места, че държи на някои неща, вече сте имали и някакви примерни въпросчета на контролните. Ето какво можем ние да ви кажем относно теорията:
- Функции и структура на ОС - добре ще е да запомните схемата на структурата на системата, къде стои ядрото, къде са приложните програми. Не защото може да ви питат на изпита, а за да имате обща култура и за да си представите по-добре как от желязото се стига до потребителя.
Shell scripting
Тези лекции говорят за неща, по-голяма част от които се предполага, че сте прилагали в задачите за 1вото контролно. Много ще е добре, ако сте ги чели преди. От тази част ще има 2-3 въпроса предполагам, при това това може да се окажат най-леките въпроси. Не ги подценявайте, защото точките от тях ще са ви нужни за висок резултат; не забравяйте, че само с тези въпроси няма да си осигурите оценка 3. - Принцип на действие на командния интерпретатор - тук се споменават за 1ви път някои неща, за които по-късно се говори по-подробно (като обкръжение на шела), погледнете и двата варианта за изпълнение на команда (на консултации сме ви говорили за тях също).
- Метасимволи
- Променливи
- Оператори
Тези 3 лекции бяхме разгледали изрично на консултациите. Надяваме се да имате някакви спомени. Прегледайте ги особено в частите, които не са били упражнявани чрез задачи. Най-вероятно въпросите върху тази част ще бъдат точно по тези лекции и ще изискват да говорите за 2 или повече неща едновременно (Пример: по колко начина можете да декларирате и присвоите стойност на променлива?)
File systems - Системни примитиви - самите примитиви ясно, че горе-долу ги знаете, ползвали сте ги или сте виждали код, в който се ползват. Но в никакъв случай не забравяйте да погледнете основните понятия в този въпрос - файлов дескриптор, режим на отваряне и текуща позиция. Да обясните какво означава някое от тях е много подходящ въпрос за теста. Да не говорим, че ако нямате никаква идея какви са тези неща, значи нещата не вървят на добре.
- Физическа организация на файлови системи
- Физическа организация на sysvfs
- Физическа организация на ext*
- Физическа органозация на fat*
- Физическа организация на ntfs
Отделете си достатъчно време за тези въпроси, защото в тях има доста разнообразна информация и много схемички и структури. Че ще имате въпрос на теста по този материал, ще имате. Даже миналата година май бяха поне 2 (аз си спомням, че трябваше да говоря нещо за inode-ове и за директорията във fat).
Processes
Тази част, поне за мен, е истински убиец. Не я оставяйте за последния момент в никакъв случай. Върху нея имаше миналата година 3 или 4 въпроса. При това повечето бяха с по-висока стойност. - Модел на процесите
- Контекст на процес
Това беше един от 2та пъти, които бях пропуснала на лекции. Честно казано, не мисля, че успях да ги наваксам. Материалът от там все още ми е мъглив, а въпроси на теста имаше. Всичко, което включват тези въпроси е важно, всичко е свързано и доста трудно за запомняне. - Системни примитиви за процеси - двата алгоритъма - на fork и на exec - са повече от важни. Другото, на което трябва да обърнете повече от внимание, е общото и различното между родителския процес и процеса-дете. И да, това има доста общо с предните два въпроса, т.е. добрите познания по тях ще са ви нужни.
- Взаимно изключване. Алгоритъм на Декер. Алгоритъм на Питерсон.
- Семафори. Взаимно изключване и синхронизация чрез семафори.
- Съобщения
- Deadlock
IPC (15, 16, 17 въпрос) ще ви трябват и догодина. Постарайте се да ги научите, защото догодина няма кой да ви припомня теорията, направо ще учите примитивите. Deadlock пък е нещо основно в програмирането в мултипроцесна или мултинишкова среда, така че, няма да е излишно знания по темата да ви останат и след изпита.
Тези алгоритми, които се обясняват, са задължителни за научаване! Това е може би едно от нещата, на които ас. Филипова държи най-много. Вероятността да имате въпроси за реализацията им с псевдокод (както е на лекции) е над 99%. И разбира се, гледайте не да ги заучите на изуст, а да мислите логично. - Планиране на процесите - и тук понятията и реализациите на са никак малко и лесни за запомняне.
Това са нашите скромни съвети като хора, които вече са минали през ученето и изпита. Може да не сме прави за всичко казано, но със сигурност едно нещо беше факт миналата година - устният изпит беше подценен от над 50% от хората. Съответно резултатите на него не бяха особено радващи, крайните резултати бяха малко повдигнати от оценките от контролни, но като цяло може и да се окаже, че по алгебра средният успех е бил по-висок. Времето ви за учене е изключително малко и нямате и минута за губене. Материалът е много и не става за учене на изуст. Опитвайте се да търсите логиката навсякъде, за да ви е по-лесно запомнянето.
И не разчитайте на това, че ще ви пускат "до тоалетна", при нас поне не даваха (съответно отидете там преди изпита, за да нямате излишни дискомфорти към края му).
Знаете, че можете да се обръщате към нас с въпроси по всяко време. Макар че и ние сме в сесия, ще гледаме да помагаме колкото можем.
Успех!!!
Мара и Деян