Вариант А

Задача 1. Даден е текстов файл, в който всеки ред e в следния вид:

k: n1 n2 n3 ... nk;

Да се реализира функция, която прочита всички редове и за всеки ред записва в двоичен файл съответен запис, който съдържа сумата и произведението на числата в реда.


Задача 2. Даден е двойносвързан списък с четен на брой едносвързани списъци от числа. Стойност на даден едносвързан списък от числа наричаме числото, което се формира от елементите на списъка, които са цифри от 0 до 9 в реда им на срещане. Да се реализира функция, която проверява дали стойностите на едносвързаните списъци от първата половина на двойносвързания списък образуват нарастваща редица, а оценките на едносвързаните списъци от втората половина на двойносвързания списък образуват намаляваща редица.


Задача 3.Дадено е двоично дърво от символи. Да се напише функция, която проверява дали съществува път от корена на дървото до негово листо, за който е изпълнено следното условие: думата, която се формира при конкатенация на символите в пътя в посока от корена на дървото към листото, съвпада с дума, която се формира от елементите на някое ниво X в същото дърво, разглеждани отляво-надясно.


Задача 4.Даден е ориентиран граф G, представен чрез списък от наследници. Да се намери ацикличен път p от a до b, за който е изпълнено следното условие: в графа G съществува път от b до a, който включва само и единствено върхове от пътя p. Ако такъв път не съществува, да се върне празен път.



Вариант Б

Задача 1. Даден е текстов файл, в който всеки ред е в следния вид:

k{n1 n2 n3 ... nk}

Да се реализира функция, която прочита всички редове и за всеки ред записва в двоичен файл съответен запис, който съдържа броя на четните и на нечетните числа в реда.


Задача 2.Даден е едносвързан списък от двойносвързани списъци от числа, всеки от който има четен брой елементи. Стойност на двойносвързан списък наричаме последната цифра на максималната сума на равноотстоящи от центъра двойки елементи на списъка. Да се реализира функция, която пресмята числото, което се формира от стойностите на отделните двойносвързани списъци в рамките на едносвързания такъв.


Задача 3.Дадено е двоично дърво от цифри. Да се напише външна функция, която проверява дали съществува път от корена на дървото до негово листо, за който е изпълнено следното условие: числото, което се формира от елементите на пътя в посока от корена на дървото към листото, съвпада с число, което се формира от елементите на някое ниво X на същото дърво, разглеждани отляво- надясно.


Задача 4.Даден е ориентиран граф G, представен чрез списък от наследници. Да се намери ацикличен път p от a до b, за който е изпълнено следното условие: в графа G съществува път от b до a, който включва поне още един връх от p освен a и b.
Последно модифициране: вторник, 3 февруари 2015, 00:39