Курсът цели да:
- Представи основите на професионалното програмиране
- Спомене за интересни неща, които не се преподават в други курсове
- Покаже типични задачи от интервюта за работа

Целта на курса е да даде както теоретични така и практически знания на студентите в областта на средите и езиците за обучение, като се набляга на създаването на интерактивни образователни модули. При разглеждане на основните понятия и алгоритми се използва компютърната среда Elica. Особено внимание се обръща на създаването на анимирани модели, симулации и виртуални среди, които биха подпомогнали дейността на учителите при обучението по математика и информатика.

Курсът "Операционни системи и офис приложения" е предназначен за студенти, които нямат предварителен опит в работата с компютър. Изгражда практически умения за работа с операционна система (Windows), основни компютърни приложения (Microsоft Office) и Интернет. Завършването на курса става с курсов проект.

Време за провеждане: Понеделник от 11.00 до 13.00 часа, зала 014
Вид: Избираем
Специалности: Математика, Математика и информатика, Приложна математика, Статистика

Целта на курса КГ за ЯКН е да запознае студентите със средата за програмиране Elica (www.elica.net) и по-специално с нейните възможности за изцяло програмно моделиране на триизмерни графични обекти, анимирани модели и симулации (Elica @ YouTube). Разглеждат се  дескриптивна, процедурна, релативна и ООП графика.

Computer Aided Geometric Design (CAGD) е нова област, обединяваща теоретични резултати с практически методи за решаването на задачи от геометричното моделиране посредством компютърни алгоритми и технологии. Основната задача на CAGD е конструиране, компютърно представяне и визуализация на широки класове от криви, повърхнини и тела в R3. Приложенията на CAGD са в много и най-разнообразни области като автомобилния, самолетния и корабния дизайн, геологията, метеорологията, картографията, архитектурата, медицината, компютърната анимация.
Целта на курса е запознаване със съвременните математически техники за конструиране, компютърно представяне и визуализация на криви и повърхнини със средствата на CAGD. Ще бъдат представени криви и повърхнини на Безие, В-сплайн криви и повърхнини, повърхнини на Куунс (трансфинитни интерполанти), ефективни алгоритми и методи за интерполация на данни в R3, както и изключително популярните през последните години subdivision алгоритми. Подробна и актуална информация за курса, включваща интерактивни Java аплети от курсови работи, е изложена в страницата на курса www.fmi.uni-sofia.bg/fmi/companal/krassivl/CAGD.html