- Преподавател: Николина Николова
- Преподавател: Таня Тонова
- Преподавател: Nadya Atanasova
- Преподавател: Ivana Dimitrova
- Преподавател: Бранислав Абаджимаринов
- Преподавател: Веселин Георгиев
- Преподавател: Мирослав Мирославов
- Преподавател: Мирослав Недялков
- Преподавател: Петър Райков
Паралелно програмиране чрез обмен на съобщения.
- Преподавател: Михаил Джурев
- Преподавател: Веселина Костова
- Преподавател: Румяна Лесева
- Преподавател: Красимир Манев
- Преподавател: Траян Илиев
- Преподавател: Иван Койчев
- Преподавател: Пламен Матеев
- Преподавател: Боно Нончев
- Преподавател: Димитър Трендафилов
- Преподавател: Евгения Великова-Бандова
- Преподавател: Йордан Гордеев
- Преподавател: Красимир Манев
- Преподавател: Павел Бойчев
Модели за управление на качеството на софтуера и ИТ услуги.
(Увод в подобряване на процесите - Software Process Imporvement, CMMI )
Курсът въвежда обучаемите в съвременните системи и модели за управление на качеството в областта на софтуерното инженерство, и по-общо, на ИТ системите и услугите. Базиран е на процесно-ориентирани модели за организация на дейността и на практическите методики за оценка на сътветствието с тези модели. Въвежда се комплекса от действия в една софтуерна и ИТ-интензивна организация с цел оптимално използване на ресурсите и квалификациите за качествен продукт. За избор на подходяща стратегия за развитие се описват основните перспективи на балансираната система показатели на Каплан и Нортон ( Balanced ScoreCard ). Прави се общ преглед на системите за качество, като се изхожда от парадигмата, че качеството на продукта зависи основно от качеството на вътрешните процеси. Същността на курса е базиран на детайлно описание на модела CMMI ( Capability Maturity Model Integration - Software Engineering Institute , Carnegie Mellon ), който е де-факто стандарта на съвременната софтуерна и ИТ индустрия. Подробно се разглеждат процесните области от Maturity Level 2 и 3, посветени съответно на успешно управление на дейността на ниво проект (ниво 2) и институционални политики (ниво 3). Описват се дейностите по внедряване на програма за подобряаване на процесите ( SPI , Software Process Improvement ), изпозването на различни модели (включително стандартите ISO) и специалната адаптация на Европейския Софтуерен Институт (ЕСИ) за малки организации – IT Mark . Специално внимание се обръща на съвременните техники и форми на организация на работата – Agile development ( и смятания за оксиморон “Agile CMMI” ), six-sigma и др. Разглеждат се моделите за ИТ услуги (CMMI for Services) и внедряване на ИТ системи ( CMMI for Acquisition), както и управление на технически екипи (People CMM). Студентите ще придобият обща представа за принципите и основните дейности по управление на качеството, както и главните фактори за ефективно изпозване на ресурсите и организация на екипите.
Предвидени са практически упражнения за компонентите на цената на качеството, и казуси по постигане на целите на процесните области за управление и разработване на изискванията, планиране и мониторинг на проекти, верификация и валидация, практики относно Configuration Management и други. Част от процесните области ще бъдат разработени и представени от самите студенти, чрес което те ще придобият и презентационни умения. Придобитите знания ще допълнят методологично изучаваните в други курсове дейности по софтуерно производство, управление на проекти и екипи.
- Преподавател: Георги Шарков
- Преподавател: Emil Atanasov
- Преподавател: Емил Атанасов
- Преподавател: Пеньо Атанасов
- Преподавател: Даниел Велков
- Преподавател: Радан Ганчев
- Преподавател: Димитър Димитров
- Преподавател: Димитър Димитров
- Преподавател: Калин Кадиев
- Преподавател: Кирил Кирилов
- Преподавател: Николай Манолов
- Преподавател: Мирослав Миронов
- Преподавател: Калин Николов
- Преподавател: Трифон Трифонов
Курсът е избираем за студентите от ІІ до ІV курс от специалностите “Информатика”, “Информационни системи”, “Компютърни науки”, “Софтуерно инженерство” и “Приложна математика” – бакалавърска степен.
Този курс въвежда на студентите основните понятия, принципи и конфигуриране на пакета TCP/IP протоколи, както и на свързаните с тях технологии за комуникация, автоматично адресиране, преобразуване на хост имена и защита на трафика.
От кандидатите за този курс се изисква да имат базови компютърни умения и начален опит в мрежови комуникации.
- Преподавател: Georgi Georgiev