Новинарски форум

Следсъстезателна дискусия :)

Следсъстезателна дискусия :)

by Anton Dimitrov -
Number of replies: 15
Takam, systezanieto svyrshi, imashe pretest, tochno kato na istinsko systezanie :-D

Kakto biahme obiavili za vsiaka reshena zadacha shte davame 10 tochki. Krajnite tochki shte gledame da smetnem sled kato mine sroka za poslednite domashni. Predlagam sledvashtata sedmica da ima sbirka na praktikuma za vsiaka grupa da se obsydi systezanieto. Tam mozhe da se reshat zadachite, da si kazhete kakvoto imate da kazhete, pyk i da pitate. Ot forumite v moodle sym vidial, che naj-dobre e da se obsyzhda na zhivo, a ne vyv foruma. Vse pak ako niakoj dyrzhi mozhe da napishe tuk neshto, koeto go vylnuva sled dnes, za da se popravi na sledvashtoto systezanie, koeto se ochertava kato po-vazhno za vas.

I za mojta grupa v petyk ot 16h, az niama da moga da vodia. Mozhe niakoj ot drugite lektori da me zamesti, ako se uredi shte pisha pak.

Na men rezultatite mi se struvat dobri kato cialo. Nadiavam se pone niakolko ot vas da smiatat, che praktikuma im e pomognal da nauchat neshto i che predstavianeto im na tova systezanie e sledstvie ot zanimaniata na praktikuma.

Pozdravi,
Tony

In reply to Anton Dimitrov

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Мирослав Недялков -

Na men li4no praktikuma mi e pomognal dosta, no mi se struva 4e zada4ite na systezanieto bqha dosta po-trudni ot zada4ite, koito sme pravili na praktikuma i sa ni davani za doma6no...

Vednaga davam primer : na systezanieto re6ih 3 zada4i, no za dve ot tqh ne mojah da se vmestq v TL ( drugata nqma da q komentiram - gledam ste q za4eli:) ) po moq gruba precenka za posledniq test... i tova za 5 4asa ... a zada4ite za doma6no gi re6avam za po 20 - 30 min i ako ne ot pyrviq ot vtoriq pyt trygvat bez da se opyvat... prosto iskah da spomena 4e nqma lo6o da sa trudni zada4ite na systezanieto (pod trudni imam v predvid s kofti ograni4eniq), no predi tova da sa davani dostaty4no trudni i na praktikuma( daje i po-trudni:) ), za da imame pone nqkakyv opit s trudnite :)

Ina4e, za polzata ot praktikuma ... Spored men e dosta polezno ne6to - organizirano se davat zada4i, re6eniq ... po-hubavo nqma :) i vyv vryzka s napisanoto po-gore - ako nqma6e praktikum rabotata 6te6e da e o6te po-kofti, za6toto 6tqhme da bydem syvsem netrenirani. ( Taka 4e evala 4e ima praktikum:) )

In reply to Мирослав Недялков

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Anton Dimitrov -
Hm, dam mozhebi si prav, che zadachite sa bili po-trudnichki ot nuzhnoto. Po-skoro maj niamashe 1-2 lesnichki, 1-2 sredni i 1-2 trudni, ami vsichkite biaha na niakakvo visoko nivo. Tova shte go obsydim s Manev za sledvashtoto systezanie, za da ne se poluchi nepriatno klasirane tam.

Inak zadachite ot tova systezanie ne celiaha da sa trudni zaradi ogranicheniata. Po princip po-visoki ogranichenia znachi, che niakakvi syvsem brutalni podhodi niama da minat, a se iska po-hityr algoritym da rechem. Ta, za zadachite na tova systezanie se postarahme da ima takiva, koito se reshavat s neshtata vzemani na praktikuma. Imashe dvoichno, dyrveta, obhozhdane na reshetka mislia, dinamichno. Vyprosa e che niakoi ne biaha tolkova direktni, v smisyl triabvashe da se syobrazi tova onova. Otnosno tova, che po-bavno sa stavali zadachite mozhebi ukazva vlianie i tova, che beshe systezanie v realno vreme. Ot opit znam, che togava horata sa po-nervni, byrzat, zashtoto imat malko vreme i rezultatite ne sa kato da reshavash ot vkyshti niakakvo domashno. Tova stava s opita, taka che vsichko e ok. Vse pak shte obsydim tova s Manev da go ima predvid na sledvashtoto kontrolno i kato davame zadachite tam shte gledame da se syobrazim.

Tony
In reply to Мирослав Недялков

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Орлин Тенчев -

На мен пък не ми се струват доста по-трудни. Би могло да има проблем с ограничението във времето (за което ще погледна) но като идея не виждам нищо повече..

Така де - другия вторник ще си споделите впечатленията :)

In reply to Anton Dimitrov

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Милослав Средков -
Искам да се похваля с последната функционалност която написах в системата - експортиране за проверка за плагиатстване... Функционалността е проста и се ползва от администратор или треньор (който има достъп до контрола на системата) и просто изкарва разни решения в удобен за някои "други програми" формат... Работата на "другите програми" е да намери решения които си приличат в стил едното е обфускирана версия на другото. След като ги намери ги показва на този който я използва...

Ще ви кажа, че в последни години тази изследователска област доста е напреднала поради което тези "други програми" правят доста по-сложни неща от просто текстово търсене. Лично аз съм изумен от възможностите им.

Всъщност интересното е, че намерих няколко групи от преписани и обфускирани кодове, които трябва да призная ако бях гледал на ръка нямаше да видя. Аз не толерирам подобно поведение и смятам, че и останалите от преподавателския екип не одобряват. Тъй като това е пробно състезание, просто ви правя остра забележка. За реалното състезание обаче това ще бъде наказвано.

In reply to Anton Dimitrov

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Георги Андреев -

Днес говорих с доц. Манев и той склони да освободи хората с 5 решени задачи от пробното състезание (и 3мата :) ). На печелившите честито :).

In reply to Anton Dimitrov

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Мирослав Недялков -

Imam edno malko predlojenie(ili moje da se tylkuva i kato molba :) ) kym horata, koito 6te pravqt zada4ite (izklju4vam doc. Manev, za6toto do kolkoto razbiram toi ne 4ete tozi forum :) ). Rabotata e tam, 4e kakto zabelqzahte pove4eto hora ne re6iha zada4ite... (koeto predpolagam se o4akva6e ot nas ...) i moeto predlojenie e ne da sa po-lesni zada4ite (za6toto tezi naistina ne bqha po-trudni ot re6avanite ...), no limitite za vreme da sa malko po-4ove6ki, za6toto malko ili mnogo nie nqmame mnogo opit v systezatelnoto programirane... Nadqvam se da ne sym mnogo nahalen :)

Blagodarq za otdelenoto vnimanie i pozdravi - 6te se vidim v nedelq :)

In reply to Anton Dimitrov

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Мирослав Мирославов -
Takaaa,
hora ot prepodavatelskia ekip na kursa Dizain i Analiz na Algoritmi, iskam samo da vi kaja che na probnoto sustezanie se 'osrahte', no na tova veche se podigrahte s nas studentite,
ne che iskam da vi pritesniavam razbirase no VIE niamate nikakva predstava kak se prepodava i kak se oceniava....Ne moje da dadete 6 ednakvo super trudni zadachi i na bazata na tova da postaviate ocenki, zashtoto kak tochno mojete da preceniete sega koi hora ot celia kurs reshili po 0 ili 1 zadacha razbirat ot algoritmi i koi ne?Ami ne mojete, e mojeshe vse pak da dadete zacachi ot mejdunarodni sustezania, si4ki da sa na 0-ta i posle da hvurliame stotinka koi kolko razbira i koi kolko da ima....vodete si belejki za dogodina..
Drugia variant e da slezete na zemiata mi se struva, a i vzemete sega poglednete zadachite koito sme reshavali na praktikuma i gi sravnete s tezi na sustezanieto, pribavete i vremeto koeto na sustezanie te pritiska i mi kajete kolko e normalno da reshim???
Blagodaria za vnimanieto,
Pozdravi,
Miroslav Miroslavov
In reply to Мирослав Мирославов

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Мирослав Недялков -
Osvent tova, zabelejete, praktikuma ne e zadyljitelen... ne mi se misli kak se re6avat za 5 4asa tezi zada4i, ako 4ovek ne e hodil na praktikuma i ne e imal druga podobna praktika osven lekciite ...
In reply to Мирослав Недялков

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Симеон Андонов -

mom4eta evala 4e go kazvate...super pravi ste....az ne sum zapisval praktikuma za6toto nqmah vuzmojnost da go pose6tavam i dneska se 4ustvah mn stranno kato vidqh zada4ite....moje bi za nqkoi hora te ne sa bili tolkova trudni, no 4estno teq zada4i za 5 4asa e mn trudna rabota...da ne kaja po-silni dumi....dano nqkoi se useti v kraina smetka 4e ne vsi4ki sme sustezateli po programirane...

In reply to Симеон Андонов

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Орлин Тенчев -
Pyrvo - 4e praktikumyt ne e zadyljitelen - doc. Manev sys sigurnost vi e predupredil da go pose6tavate, dori i da ne go zapisvate.
Za probnoto systezanie - za syjalenie nqma6e navalica ot jelae6ti da go obsydim i da si dadat predlojeniqta kakvo da se pravi. Az vse o6te ne moga da razbera kakvo mu e bilo trudnoto (osven pro4utitq time limiti, za koito edva li nqkoj e pisal na milo)

Priznavam - ne sym zavyr6il ni6to prepodavatelsko, na vsi4ko otgore vodq toq praktikum za pyrvi pyt. Ta moje i da ne znam kak se prepodava. Oba4e za6to 4ak sled kontrolnoto se use6tate da gi kazvate tiq ne6ta?

Mnogo mi e interesno - kak re6avate, 4e sa super trudni tiq zada4i, ako ne znaete kak se pravqt. Dali pyk ne moje da sa prosto trudni, Ili pyk zamaskirani lesni, ili nere6imi, ili pyk da sa naistina ot mejdunarodni olimpiadi za studenti?

I posledno - spored men mnogo zle vi podejstva kato vi syob6tihme kak 6te vi se obrazuva ocenkata po praktikum. Pove4eto sa re6ili, 4e po edna zada4a e dostaty4no da se re6i, dokato to ne e taka. Da - vzimame si belejki ot tiq ne6ta, sledva6tata godina ne6tata sigurno 6te sa po-dobre. Samo deto ako 4ovek ne e re6aval zada4i ne moje da se spravi na kontrolnoto. Nie v pyrvi kurs izre6avahme polovinata sbornik po analiz i pak edva vryzvahme 5,50 na kontrolnite. Tuk ne e po-razli4no - trqbva da se re6ava.

Mislq pove4e da ne pi6a po forumi. Ako ne6to imate da spodelqte - na jivo :)
In reply to Орлин Тенчев

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Йордан Зайков -
Еее, Орльо, позволи ми да не се съглася ...

Вярно не сте преподаватели, но се справяте изключително добре. Практикумът е МНОГО добър! Проблемите не идват от там. Работата е такава, че на лекции се взима някакъв алгоритъм, после на практикума се упражнява и се дава задача, която следва супер дословно алгоритъма в класическото му представяне: "даден е граф, намерете най-късия път между два върха". На състезание почти НИКОГА не се случва така. Задачите са заобиколни и за да се сетиш кой алгоритъм трябва да ползваш и как трябва да го преобразиш е въпрос на опит. Няма как да направиш от ВСЕКИ състезател и то за точно 3 месеца и то в рамките на един курс (нали, хората имат поне още 4-5 курса на главата). Т.е. задачите, които се дават на това състезание, не трябва да са типични състезателни задачи. Хората очакват като си научат алгоритмите и да се справят => задачките трябва да са от вида "реализирайте този алгоритъм при тези условия". Не чак толкова просто разбира се, но според мен сериозно заобиколки и преобразувания не трябва да се допускат. За да се справяш с такива неща е необходим повече от 3 месеца опит по пет часа на седмица, съгласете се.

За примера с анализа - мисля, че е крайно неуместен. Там учим един семестър диференциране и един семестър интегриране. Мислиш ли, че за графи няма повече задачи отколкото за интеграли? Или, че динамичното програмиране е по-тясна тема от диференцирането? Просто в този курс се учат прекалено много неща, които на хората, които не са се занимавали преди, им идват малко нанагоре. По анализ - сядаш, решаваш 30 задачи и си поооовече от готов за изпит. Тука първо, че тия 30 задачи биха ти отнели ПОНЕ 3-4 пъти повече време и второ - това са 10 теми по 3 задачи от тема - КРАЙНО недостатъчно! Или може би достатъчно? Ако задачите са класически?

Погледнах задачите от състезанието и наистина признавам, че не са особено трудни. Но защо резултатите са такива? Не мислиш ли, че ако задачата с доминото беше зададена във вида "напишете Олеров път при еди какъв си вход", нямаше да се справят повече хора? (или ако в примерния вход на задачата за сливане на сортирани редици бяха дадени соритирани редици :-Р ) Имам някакви спомени (много вероятно да се лъжа), че миналата година някой от вашите (3-ти курс КН) каза, че има две решени задачи и е шести. Тая година май резултатите пак са толкова трагични. Това не навежда ли на мисълта, че има някакъв проблем?

Много сте ми интересни с динамичното програмиране :-) Да научиш човек да мисли така не става като му кажеш как се решава раница или най-дълга нарастваща подредица. А на състезанията не пропускате да давате. Наистина динамичните, които дадохте, бяха много лесни. Но като си сравним подготовката по анализ, където си решил 5 задачи от интеграли на Ойлер и тук - където си решил 5 динамични ... ми това просто няма как да стане.

Ххората са свикнали като си научат и да изкарат високи резултати. Да не кажа голяма дума, ама сигурно нашият поток е най-силният във факултета или поне един от най-силните. Сигурен съм, че почти всички, явили се на състезанието, са изрешили по няколко задачи от всеки алгоритъм. Ако бяха отделили толкова време за учене по анализ, резултатите щяха да са изключително високи.

Като заключение...
Курсът ДАА е абсолютно задължителен за нашата специалност. Не може един човек да се нарича програмист и да не може да намери минимално покриващо дърво. Практикумът и особено лекциите са повече, много повече от добри. Не мисля, че някой в България би се справил по-добре от Краси Манев. Хората наистина научават важни за специалността си неща. Просто когато дойде моментът на състезанието трябва да се разбере, че те все още не са ги прилагали многократно и задачите, които се дават, трябва да са класически. Да са зададени така, че хората да разберат какво трябва да напишат. Мда, и ако ще има динамично програмиране - то трябва да е като бонус задача.


Поздрави,
Дачно
In reply to Мирослав Мирославов

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Павел Боев -
Zdraveite. Mrazq da pisha po forumi za tova shte sym kratyk - kolegi ne ste pravi da obviniavate za neuspeha samo prepodavatelskia ekip. Te se postaraha mnogo prez semestara s ogled lipsata na opit i natovarenata im programa. Na sastezanieto 3 zadachi biaha reshimi (c,d i f). Materiala po tiah beshe poznat oshte ot pyrvi kurs (oilerov pyt v graf) . Az naprimer napravih samo 2 no ne sym trygnal da obviniavam momchetata koito ni vodeha praktikuma. Az smiatam che sam sym si vinoven. Moje bi ivie trqbva da potyrsite vinata v sebe si.
P.S. Ne e krasivo da se pishat dumi kato "osrahte"
In reply to Павел Боев

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Anton Dimitrov -
Здрасти,

Явно всеки е прав за това, което написа. Аз съм съгласен, че за времето, което имахме не може човек да се научи да се справя с задачи на състезание. Аз лично на времето като съм почнал сигурно съм боксувал в продължение на половин-една година. Разбирайте резултати около нулата на всички състезания. Абе трагедия... И предполагам повечето от вас се чудят, добре аз сега ги научих алгоритмите, писах ги, решавах задачи с тях и пак на тея състезания не се получават добре нещата. Поне аз така си мислех едно време. Можеби наистина както каза Данчо нужно е време да почне един човек да вижда проблема в една задача. Имам предвид като е дадено едно условие да си преведеш условието и да го сведеш до познат и решим проблем. Предполагам наистина много от вас без проблем ще напишат Ойлеров път в граф, но са се затруднили да разпознаят, че това е нужно в задача C. Който се е сетил поздравления, но наистина не е лесно в началото. Все пак не мисля, че е хубаво да се дават условия, които чисто искат да напишете еди кой си алгоритъм. Просто не е така в реалния живот, там проблемите изникват замаскирани. Затова и ние се стараем така да ги даваме, явно прекалено замаскирани за този етап... Лично аз като водя курса нямам за цел да науча хората да знаят някои си алгоритми и подходи, ами искам един ден в работата си като се сблъскат с нещо, което изисква някакви умения за решаване на алгоритмични проблеми да могат да се справят. Повярвайте ми такива хора са силно ценени навсякъде в софтуерните фирми. Та след това отклонение от темата искам да кажа, че затова ги преподаваме тези неща и затова гледаме да ви сблъскваме с замаскирани проблеми от реалния живот.

Тук е ред да кажа, че лично според мен на това състезание всеки, който има 2-3 задачи или повече може да е доволен от себе си. Е, ако имате по-малко и сте се готвили сериозно и пак не е станало не се притеснявайте, всеки има лоши дни. Знам, че нещата за вас са по-сериозни, защото от това състезание зависи оценката по ДАА. Обаче винаги се старайте да гледата на предметите и на източник на знания, не само на оценки. ;) За оценките от състезанието ще говорим с Манев да видим как ще го взема предвид при оценяването за курса.

Самите задачи... тази D я дадахме в цел всеки да я реши. Там няма замаскирано нищо, има числа. Може да ги слеете в един масив и него да сортирате. Може пък и да сливате сортирани последователности. За нея не мисля, че е трудна. Много съжалявам, че на практикума имахме малко време за динамично оптимиране, задача E беше точно такава, ама от по-простите, динамичното има само един параметър. Смятах, че повече хора ще я решат. Доста прилича на задачите, които решавахме. Ясно, че задачата за доминото иска да се открие, че се търси ойлеров път, можеби това е било по-трудното за някои, които са знаели как се пише ойлеров цикъл. Другите задачи май са повече за досещане. Имам предвид, че искат да се съобрази нещо преди да се измисли решението. Смятам, че на този етап от този вид задачи не трябва да се дават толкова много, можеби само 1-2.

Явно с всяка година курса се променя на базата на опита до момента. При нас (3-ти курс) беше май по-зле, при вас има напредък, ама не всички са доволни, има защо сигурно, надявам се занапред да се подобрява. Иначе курса е много готин, супер, че го има. Някои хора подценяват такава материя, ама тези хора нищо не разбират. Както казах във всички готини фирми високо ценят хора, които имат мислене като на състезатели или подобно. То не е само до това като ви дадат на работа алгоритмичен проблем и да можете да го решите веднага. По-скоро се възпитава едно мислене у човека, което после е доста полезно и подходящо при работа като някакъв вид програмист.

P.S. Скоро се надяваме да има точки от практикума и ще говорим с Манев за оценката от състезанието на 27-ми.

Тони
In reply to Anton Dimitrov

Re: Следсъстезателна дискусия :)

by Мирослав Мирославов -
Pichove,
purvo iskam da se izvinia publichno che reagirah tolkova ostro i vulgarno-beshe pod vlianie na emociata :P, spored men tozi kurs e neshto mnogo pove4e ot zaduljitelen za vseki koito misli da se naricha programist, mnogo vajen kurs, prepodaden po poveche ot neveroiaten nachin, obachee az reshih edna zadacha(dade mi OK) i nekvi tl-i i chesno da vi kaja i da ne poseshtavah kursa pak shtiah da resha pone tolkova, mene tova me e qd, 4e reshih mnogo zadachi, nauchih super ama super mnogo neshta i kfo stana....mi izliza che niama razvitie, a tova izobshto ne e vqrno.Az kato 4ovek bez opit do 11h t.e dva chasa sled nachaloto na sustezanieto ne mojesh da zapochna da pisha, zashtoto se chudeh kak izobshto da gi podhvana tezi zadachi, da kogato se priberesh, uspokoish se i pak gi prochetesh, ami da moje bi ne sa nai-trudni, a dokolkoto za minalogodishnoto sustezanie, ami stiga sega prosto niama baza za sravnenie, ednata zadacha q reshavhme na listche na teoritichno kontrolno,koeto govori dosta za slojnosta i...t.e zadachite sa si dignali slojnosta a mesecite pak sa ima niama 3-i....
Pozdravi,
Miroslav Miroslavov