Курсът е продължение на уводния курс (МУК) и въвежда обучаемите  в съвременните системи и модели за управление на качеството в областта на софтуерното инженерство, на ИТ системите и услугите. Въвежда се комплекса от действия в една софтуерна и ИТ-интензивна организация с цел оптимално използване на ресурсите и квалификациите за качествен продукт. Същността на курса е базиран на общо описание на модела CMMI (Capability Maturity Model Integration - Software Engineering Institute, Carnegie Mellon), който е де-факто стандарта на съвременната софтуерна и ИТ индустрия. Подробно се разглеждат всички процесни области от нивата на зрялост от 2 до 5 (Maturity Levels 2-5), посветени съответно на успешно управление на дейността на ниво проект (ниво 2) и институционални политики (ниво 3), управление на база количествени показатели (ниво 4) и оптимизация на база на статистически методи (ниво 5). Подробно се разглеждат стъпките от внедряване на пълна програма за подобряаване на процесите (SPI, Software Process Improvement), и връзката с други модели и стандарти (включително стандартите ISO). Специално внимание се обръща на съвременните техники и форми на организация на работата – Agile development ( “Agile CMMI”), six-sigma и др. Разглеждат се връзката с моделите за ИТ услуги (CMMI for Services), както и управление на информационната сигурност и устойчивост на бизнеса и услугите (RMM – Resilience Management Model).

Студентите ще придобият задълбочена представа и умения за основните дейности по управление на качеството, както и главните фактори за ефективно използване на ресурсите и организация на екипите. Придобитите знания и умения ще допълнят методологично изучаваните в други курсове дейности по софтуерно производство, управление на проекти и екипи. Завършилите успешно курса ще притежаван необходимата квалификация и компетентности да ръководят софтуерни екипи и проекти, както и дейности по управление на качество в ИТ организации (Quality Asurance Managers).

Част от презентациите ще бъдат разработени и представени от самите студенти, чрез което те ще придобият и презентационни умения. Предвидени са два междинни теста, като основна част от крайната оценка от курса.

Курсът е утвърден в квалификационната програма SEMP (Software Engineering Management Program) със съдействието на Carnegie Mellon University, с подкрепата на USAID и Фондация „Америка за България“ . Необходимо условие за записване в курса е успешното завършване с изпит на уводния курс (МУК). Завършилите успешно курса могат да получат и официален сертификат от Software Engineering Institute (SEI, Catnegie Mellon). Курсът и практическите занятия се водят съвместно с акредитиран CMMI инструктор
от Carnegie Mellon University и с пълното представяне и материали на официалния CMMI курс (CMMI for Development), като значителна част от занятията ще бъдат провеждани на английски език.

Практикумът тренира уменията за програмиране и решаване на практически задачи.

Изграждат се умения за работа с основни структури данни (стек, опашка, списък,  пирамида, структури 'union-find'), студентите се обучават да ползват  алгоритмичната  библиотека STL.

Решават се задачи, които се свеждат до основни алгоритми: сортировки и търсене, обхождане на графи, екстремални задачи върху графи.

Друго направление е свеждането на задачи към известни алгоритмични схеми: динамично програмиране, разделяй и владей, жадни алгоритми.

Обучението протича под формата на състезателно програмиране: решенията на всички задачи се подават към състезателна система, която ги тества върху предварително подготвени входни данни.   

Курсът въвежда в проблематиката на Електронното Обучение (ЕО), представя основните понятия в областта, класификации на системите за ЕО, текущото състояние и перспективи за развитие. Прави се преглед на основни въпроси на ЕО: същност; основни аспекти, планиране, проектиране, организация, внедряване и провеждане; стандарти; софтуерни системи за управление на учебното съдържание и на процеса на обучение; подходи и методи за оценяване на обучаемите; оценяване на ефективността на ЕО и др. Демонстрират се курсове за ЕО, като студените анализират и оценяват курс по свой избор. Усвояват се съвременни методологии и практически инструментариум за провеждане на ЕО.

Обучението завършва с курсов проект, разработен в екип: Прототип на електронен курс за обучение, реализиран в конкретна платформа за е-обучение.