Обявления

Плагиатство на второ домашно

Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -
Number of replies: 40

Здравейте, колеги,

 

С огорчение бихме искали да Ви съобщим, че след направена автоматична проверка за плагиатство на задачите за второ домашно бяха открити немалко случаи на почти дословно съвпадение на предадени решения. Можете да се запознаете с резултатите от автоматичната проверка тук.

 

Двамата с доц. Георгиев нееднократно предупреждавахме на лекции, че задачите, по които ви оценяваме, са за самостоятелна работа и че ще бъдем безкомпромисни към опити за измама. Оценката от второ домашно на тези от вас, при които е установено плагиатство, ще бъдат анулирани. Изключение ще направим за Задача 2, при която има най-много установени съвпадения: на студенти, при които има съвпадение само при тази задача, ще бъде анулирана само тя, а другите решения ще бъдат признати.

 

Искрено се надяваме тази случка да се дължи на моментна слабост или лоши навици от училище и да не се повтаря не само в бъдещата ни работа заедно, а и по време на цялото ви следване във ФМИ. Стандартната процедура в СУ при установяване на измама е доклад до Декана и последващо лишаване от студентски права. Вярваме, че има и по-добри начини да оползотворим времето, което заедно с вас посвещаваме на курса.

 

С пожелание за успешна сесия,
Т. Трифонов

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Християн Генчев -
Здравейте,

Искам да Ви попитам, как се очаква функция, която се имплементира на 5 реда да се напише по 100 различни начина.


Поздрави,

Християн

In reply to Християн Генчев

Re: Плагиатство на второ домашно

от Александър Иванов -

За 5 реда има 5! = 120 различни начина да се напише.


In reply to Александър Иванов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Именно това е причината да не правим автоматична проверка за плагиатство за първото домашно, където задачите бяха по-кратки и решенията не можеха да варират толкова много. От друга страна, когато на две решения съвпадат не само структурата на програмата, но идентификаторите, идентацията и коментарите, няма много място за съмнение.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Цветомир Цветков -

Здравейте,

Искам да попитам дали ще бъдат разглеждани повторно случаите на "плагиатство" или директно ще се анулират работите, защото в някои случаи самите задачи, поне според мен, не позволяват фунцкиите да са с повече от 2 имплементации (пример за това може да е 3-та задача). След като бъдат сравнени работите, които автоматично са били сметнати за еднакви, би било добре все пак да бъде потвърдено това и от преподавател / асистент, понеже смятам, че много хора са били ощетени по този начин без да са преписвали / давали да се преписва и т.н. 
Благодаря предаврително!

Поздрави, 

Цветомир

In reply to Цветомир Цветков

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Цветомир,

Твоята работа не е анулирана, понеже след преглед видяхме, че е маркирана от системата погрешно. Извинявам се за създаденото притеснение.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Невена Иванова -

Добър вечер, 

Не съм си показвала / давала/ пращала кода на никои колега и все пак излиза , че има плагиатство от моето решение. Искам да питам защо аз трябва да съм ощетена от цялата история ?!? 


С уважение,

Невена Иванова

In reply to Невена Иванова

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Невена,

След повторен преглед установихме, че при твоята работа няма плагиатство. Анулирането на работата ти е отменено, извинявам се за причинените тревоги.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Невена Иванова -
Много Ви благодаря за бързата реакция и за отделеното време! Изивинявам се и аз за острата реакция ! 

С уважение,
Невена Иванова
In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Стефан Генадиев -

https://up-jplag.app.astea.net/task-9-result/match13.html

Как това сравнение е сметнато за преписване?

Даже е в графата sorted by maximum similarity на 1-во място. :D  


In reply to Стефан Генадиев

Re: Плагиатство на второ домашно

от Виктор Георгиев -

81787 тук, съгласен съм

Сега като гледам, изглежда съм позабравил да направя некой работи като гледане до средата или вадене на 1 от лен... НО това няма значение защото съм преписал

BTW не се компилирало защото съм направил масива да е конст (за да може да давам директно isReverse...("ttGGaA"), а не чрез променлива) - проверяващ ми каза за това, отговорих му но чакам обратната връзка за сега

BTW x2 името на тая функция е трагично дълго и самоповтарящо се, смятам че някой трябва да бъде санкциониран за зле кръстена функция

https://en.wikipedia.org/wiki/Palindromic_sequence "Reverse" е безсмислено, palindrome -> pal / palindromic  ==> isDNAPal / isDNAPalindromic

Но като цяло не съм много разтревожен, не го взимай/те това много на сериозно тъй като съм, и би трябвало да сме като цяло, на добро положение по УП

Поздрави и успехи по Алгебра и може би ДСТР и надявам се не ДИС

---Виктор "Вектора" Гоергиев

In reply to Виктор Георгиев

Re: Плагиатство на второ домашно

от Стефан Генадиев -

Извинявай, за какво ми ги споделяш тези неща? 

Моят коментар е по темата, че решенията ни са счетени за еднакви, а всъщност са коренно различни. Има 37.8% сходство според алгоритъма, с който е проверявано, и сравнението е сложено заедно с тези които наистина са еднакви. Не желая заради тази грешка цялото домашно да ми бъде анулирано, както и ти, предполагам.

Ето пак линк ако трябва: https://up-jplag.app.astea.net/task-9-result/match13.html

In reply to Стефан Генадиев

Re: Плагиатство на второ домашно

от Виктор Георгиев -

Просто съм съгласен, нали питаше кой е 81787

In reply to Виктор Георгиев

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравейте, Стефан и Виктор

Вашите работи не са анулирани, понеже таблицата "maximum similarity" от резултатите не беше вземана предвид. Извинявам се за създаденото притеснение.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Жулиета Тасева -

Здравейте, 

Тъй като се открих в списъците за плагиатство за задача 1,  бих искала да попитам дали има възможност за преразглеждане на решенията. Отделила съм много време и усилия, за да реша всяка една от задачите сама, не съм споделяла решенията си с никого и не бих искала да бъда ощетена, заради най-лесната задача.

In reply to Жулиета Тасева

Re: Плагиатство на второ домашно

от Ангел Бонев -

По същият начин съм засегнат и аз... На никого не съм си пращал решенията на задачите и е абсолютно съвпадение, че с някой колега (който дори не познавам) имаме подобен подход за решаване на задачата. Надявам се да има преразглеждане на случая, защото е неоправдано толкова много от времето ми да бъде загубено заради недоразумение.

In reply to Ангел Бонев

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравейте, Жулиета и Ангел,

Прегледахме повторно работите ви и установихме, че въпреки маркирането от системата не става дума за плагиатство. Анулирането на работите ви е отменено, извинявам се за създаденото притеснение.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Християна Малинова -
Здравейте,

аз също се намерих в списъка за 3та задача. 
Сходството ни е във switch-a за размяна на една буква с друга и в алгоритъма за reverse-ването на думата, които са доста стандартни неща. Също така задачата ми е структурирана по доста по-различен начин от на другия човек. 

In reply to Християна Малинова

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Християна,

Твоята работа също не е анулирана, понеже таблицата "maximum similarity" от резултатите не беше вземана предвид. Извинявам се за създаденото притеснение.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Стефан Рачков -

Здравейте,

В графата на втора задача намерих собствения си факултетен номер. Това значи, че в момента моята втора задача е анулирана поради плагиатство, каквото не съм извършил. Абсолютно сигурен съм, че много мои колеги са изпаднали в същата ситуация. Ако мога бих Ви помолил да преразгледате отново задачите. 

Предварително благодаря, 

Стефан Рачков

In reply to Стефан Рачков

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Стефан,

Прегледахме отново решенията ти и установихме, че не става дума за плагиатство. Анулирането е отменено, извинявай за причиненото неудобство.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Хълми Ходжов -

https://up-jplag.app.astea.net/task-9-result/match14.html    2 тотално различни решения...? 

In reply to Хълми Ходжов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Хълми,

Твоята работа също не е анулирана, понеже таблицата "maximum similarity" от резултатите не беше вземана предвид. Извинявам се за създаденото притеснение.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Анастасия Андреева -

Здравейте,

Моят факултетен номер също е включен в списъка за плагиатство на втора задача,въпреки че задачата си е измислена изцяло от мен и не съм я споделяла с никого  и искам да попитам дали може да се преразгледат задачите или по някакъв начин да защитим решенията си.

С Уважение,

Анастасия Андреева!

In reply to Анастасия Андреева

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Анастасия,

Твоята работа също не е анулирана, понеже таблицата "maximum similarity" от резултатите не беше вземана предвид. Извинявам се за създаденото притеснение.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравейте, колеги,

Преди всичко искам да се извиня за притеснението на всички вас, чиито работи всъщност не бяха анулирани, но са видели факултетните си номер в резултатите от проверката за плагиатство.

В съобщението си вчера забравих да внеса няколко важни уточнения:

  1. Не всички работи, които са засечени от системата JPlag, са анулирани. След преглед от екипа забелязахме, че някои от сходствата не могат да се считат за свидетелство за плагиатство и затова съответните работи са счетени за валидни.
  2. Всички студенти, чиито работи са анулирани, са получили още снощи лично съобщение през Moodle и в оценката им на второто домашно е добавен коментар, че решението е анулирано. Тези от вас, които НЕ СА получили такова съобщение и съответен коментар, ще получат точките си за работата си. Естествено, при липса на друга информация нямаше как да знаете за това и виждайки факултетните си номера в системата сте заключили, че работите ви са анулирани, за което се извинявам.
  3. JPlag използва две метрики за сравнение: "average similarity" и "maximum similarity", отразени в две таблици. В конкретния случай само висока стойност на първата метрика се счита за свидетелство за плагиатство, а втората не се взема под внимание. Тези от вас, които са видели факултетния си номер във втората таблица, но не и във първата, могат да се чувстват спокойни. За съжаление JPlag не предоставя възможност за изключване на втората таблица от резултатите. За да елиминирам всякакво съмнение и притеснение ръчно изтрих втората таблица ("maximum similarity") от резултатите.
  4. Като изключим горната промяна, други промени по резултатите не са правени. В резултат на това, в таблицата може да съдържа факултетни номера, чиито работи не са анулирани.
  5. Въпреки старанието си да изолираме коректно случаите на плагиатство, възможно е да сме пропуснали някои случаи засечени от системата, които всъщност не са в резултат от плагиатство (обратното също е възможно, но не вярвам някой да се оплаче от него). Ако смятате, че вашият случай е такъв, моля да ни обърнете внимание, за да направим повторна проверка.

Искам да ви уверя, че екипът няма никакво намерение да ви ощетява излишно. Признавам, че доста тревоги биха били спестени, ако в съобщението си от вчера бях разяснил по-подробно как да разберете дали работата ви наистина е анулирана. Също така, доста време и нерви биха били спестени, ако нямаше съвсем реални случаи на плагиатство, заради които се задейства цялата тази процедура. В наличието на такива можете лесно и сами да се уверите ако разгледате по-внимателно страницата с резултатите.

По-долу ще отговоря отделно на всеки от въпросите ви в нишката.

Поздрави,
Т. Трифонов

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Павел Романов -

Здравейте,

Моята втора задача е анулирана въпреки че съм я написал сам и не съм я споделял с никого. Моля Ви да я погледнете отново, защото мисля, че е несправедливо да ми се отнемат тези точки.

С уважение,

Павел Романов

In reply to Павел Романов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Павел,

Прегледахме отново работата ти и установихме, че не става дума за плагиатство. Анулирането е отменено, извинявам се за причиненото неудобство.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Ангел Кръстев -

Здравейте, 

Моля за повторно разглеждане на работата ми. 

С уважение, 

Ангел Кръстев 

In reply to Ангел Кръстев

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Ангел,

С колегите прегледахме подробно работата ти и установихме, че не става дума за плагиатство. Анулирането е отменено, извинявай за причиненото неудобство.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Златина Чолакова -

Здравейте,

Анулирана ми е втора задача без да съм извършвала плагиатство.
Моля да бъде разгледана отново, ако е възможно.

С уважение, 

Златина Чолакова.

In reply to Златина Чолакова

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Златина,

Прегледахме отново работата ти и установихме, че приликите са прекалено големи, за да може без съмнение да бъде изключен варианта за плагиатство. След като мине изпита, ако се окаже че тези три точки са решаващи за крайната ти оценка, ще дадем възможност да защитиш работата си и да ги получиш.

Поздрави,
Т. Трифонов

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Иванина Стоянова -

Здравейте,искам да Ви попитам как е счетено ,че сме преписвали с хора,които аз не познавам,а всъщност съм се опитвала сама да си направя нещата доколкото мога и поради тази неточност с плагиатството не ми достигат точките да се явя на изпит ?

In reply to Иванина Стоянова

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Иванина,

В твоя случай има съвпадение при две задачи, което е доста очевидно и е много малко вероятно да е по случайност. Ако наистина си работила изцяло сама върху задачата, както казваш, възможно е твоят код да е бил използван от недоброжелателни колеги. За съжаление в този случай няма как да се установи еднозначно кой е първоизточникът, затова са анулирани работите на всички, при които е засечено явно съвпадение.

Ако смяташ, че си ощетена несправедливо, можеш да се явиш на изпит, въпреки че не ти достигат точките от текущ контрол, и да покажеш, че можеш да се справиш със задачите със собствени усилия.

Поздрави,
Т. Трифонов

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Атанас Динев -

Здравейте, 

Моля да се прегледа домашнато ми още веднъж.

Благодаря предварително. 

С уважение, 

Атанас Динев
In reply to Атанас Динев

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Атанас,

Твоята работа не е анулирана. Ако имаш възражения по оценяването, моля те, свържи се директно с асистента, който ти е оценявал работата.

Ако след това все още имаш притеснения за неправилна оценка, пиши ми директно, за да разгледам работата аз.

Поздрави,
Т. Трифонов

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Хюлиа Мустафа -

Здравейте,

Как мога да видя с кои факултетни номера ми съвпада домашното, тъй като този линк, който сте дали не ми се отваря? 

Благодаря предварително !

In reply to Хюлиа Мустафа

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Хюлиа,

Ето директни линкове:

Тъй като сайтът няма инсталиран SSL сертификат, се налага да се укаже на браузъра да направи изключение и да достъпи сайта, въпреки че не може да му провери сертификата.

In reply to Трифон Трифонов

Re: Плагиатство на второ домашно

от Илияна Георгиева -

Здравейте,

Моята втора задача е анулирана въпреки че съм я написалa самa и не съм я споделяла с никого. Моля Ви да я погледнете отново, защото не мисля, че трябва да ми бъде анулирана.

С уважение,

Илияна Георгиева


In reply to Илияна Георгиева

Re: Плагиатство на второ домашно

от Трифон Трифонов -

Здравей, Илияна,

С колегите прегледахме повторно работата ти и установихме, че не става въпрос за плагиатство. Анулирането е отменено, моля да ме извиниш за създадените тревоги.

Поздрави,
  Т. Трифонов