Предизвикателство за любознателните: печелившата комбинация

Number of replies: 5

Дадена е следната детска играчка с шест свободно въртящи се диска, както следва:

  1. Цифра от 0 до 9
  2. Аритметична операция (+, -, ×, ÷)
  3. Цифра от 0 до 9
  4. Операция за сравнение (<, >, =)
  5. Цифра от 0 до 9
  6. Цифра от 0 до 9

Едно примерно разположение на дисковете се вижда от снимките по-долу:


Задачата е да се намери разположение на дисковете при което максимален брой от равенствата/неравенствата са верни.

Първият който намери такова разположение получава 4 бонус точки от лекции. Внимание: решението се признава само ако е придружено с програма, която го е пресметнала!

Успех!

In reply to First post

Re: Предизвикателство за любознателните: печелившата комбинация

от Дмитро Богдев -
In reply to Дмитро Богдев

Re: Предизвикателство за любознателните: печелившата комбинация

от Боян Киров -

Не съм сигурен, че си разбрал правилно условието. Идеята е да изведеш подреждане на играчката (един ред би трябвало да е достатъчен), в коeто има максимално много на брой верни сравнения.

Пример:
4-4 > 79
4

! ! ! Горното проверих на ум дали е вярно и е твърде вероятно да има нареждане с повече верни сравнения ! ! !

Ти си направил нещо като пълно изчерпване на всички възможни сравнения които може да се извършат с играчката, но никъде не отразяваш колко от тях могат да се случат едновременно

In reply to First post

Re: Предизвикателство за любознателните: печелившата комбинация

от Калоян Мънев -

Може да имаме най- много 6 верни израза наведнъж и могат да се получат по много начини (ако съм броил добре 62). Програмата ги извежда всички. Сигурно има и по- елегантно решение, но данните тук не са толкова много затова просто проверих всички възможни случаи:)

In reply to Калоян Мънев

Re: Предизвикателство за любознателните: печелившата комбинация

от Трифон Трифонов -

Не знам защо не съм видял по-рано това решение... Отговорът е верен, наистина може най-много 6 израза да са верни наведнъж. Само че програмата работи с целочислено деление (частно), а по-реалистично е да се търси отговор, при който делението е точно. Тогава се получават по-малко комбинации.