Чл.11. На обществени места собственикът на куче – домашен любимец е длъжен:

           1. Да предотврати всяка проява на необоснована агресия на кучето - домашен любимец, проявена на обществени места и не допуска ситуации, застрашаващи живота или здравето на хора и животни. 

           2. Да не оставя кучето – домашен любимец без надзор и да осигурява постоянен и непосредствен контрол върху поведението му. 

           3. Собственикът на кучето – домашен любимец взема мерки да не допуска животното само да напуска мястото на отглеждане, да навлиза в чужда собственост или на обществени места. 

           4. Да не допуска контакт на заразно болно и опасно куче – домашен любимец с други животни и хора. 

           5. Да не използва кучето – домашен любимец за комерсиални цели – просия, фотография, игри на късмета, хазарт и бой с други кучета. 

           6. Да събере и изхвърли на подходящо място екскрементите на кучето – домашен любимец. 

           7. Да носи със себе си следните регистрационни документи на кучето – домашен любимец:

                      7.1.Ветеринарномедицински паспорт или копие от него; 

                      7.2.Документ за платена такса за съответната или предходната година, или копие от него, ако кучето – домашен любимец не е освободено, съгласно чл.175 от ЗВД; 

                      7.3.За ловните кучета - ловен билет, издаден от БЛРС; 

                      7.4. Собственикът е длъжен да предоставя документите на кучето – домашен любимец пред ветеринарните и/или общински власти при поискване. 

Чл.12. (1) Забранява се присъствието и разхождането на кучета – домашни любимци: 

           1. На територията на детски градини, ясли и училища;

           2. На територията на здравни заведения; 

           3. На територията на обособени детски и спортни площадки;

           4. На територията на градските паркове и градини, които не са определени със заповед от районния кмет за разхождане на кучета – домашни любимци; 

(2) Разрешено е преминаването на кучета – домашни любимци през градските паркове и градини, които не са определени със заповед от районния кмет, при спазване изискванията на чл.13, т.1 от настоящата наредба.

Чл.13. Собственикът на куче – домашен любимец е длъжен: 

           1. На обществени места да води кучето – домашен любимец винаги и задължително на повод до 1,5м., а при кучета – домашни любимци над 10 кг. на неразтеглив повод до1,5м. или с намордник.

           2. От намордник са освободени кучета - водачи на незрящи хора; 

           3. Поводът и намордникът не са задължителни на местата за разхождане на кучета – домашни любимци, определени със заповед от кмета на района; 

           4. При пътуване със средствата на масовия градски транспорт собственикът е длъжен да води кучето – домашен любимец на къс неразтеглив повод и с намордник, или в транспортен кафез. От намордник при пътуване в градския транспорт са освободени кучета – домашни любимци по т.2 на чл.13 от настоящата наредба. Имат право на пътуване само регистрирани животни, съгласно изискванията на чл.4, на чл.11, т.7 от настоящата наредба и с редовни превозни документи. 

 Чл.14. (1) Родител, попечител или други лица, които полагат грижи за деца под 14 години, не трябва да го оставят без надзор при разхождане на куче – домашен любимец над 10кг. на обществени места.

(2) Когато лицата по ал.1 на чл.14 от настоящата наредба не могат да упражнят надзор върху деца под 14 години, за които полагат грижи, са длъжни да осигурят придружител, пълнолетно /дееспособно/ лице в случаи на разхождане на куче – домашен любимец над 10кг. на обществени места. 

Чл.15. Забранено е умишленото провокиране от собственици на кучета – домашни любимци, водещо животните до агресия или поведение, нарушаващо спокойствието и безопасността на други животни и хора по време на разходка или в жилищни сгради в режим на етажна собственост.

Последно модифициране: понеделник, 30 май 2016, 17:49