Семинарът ще въведе в теорията и практиката на семантичните технологии. Ще бъдат разгледани серия от наложени софтуерни практики за реализиране на целите на semantic web и linked data, както и теоретичните им основи. Курсът е предназначен към студенти в магистратурата Изкуствен Интелект и всички любопитни да се научат повече.
Курсът има за цел да запознае студентите със закономерностите на унаследяването на признаците и принципите на наследствеността, както и с постиженията на съвременната генетика. Програмата включва основни дялове предимно от молекулярната генетика, като: природа на генетичния материал, диференциална генна експресия; регулаторни генни механизми; еволюция на генетичния материал.

Курсът въвежда обучаемите в съвременните системи и модели за управление на качеството в областта на софтуерното инженерство, и по-общо, на ИТ системите и услугите. Базиран е на процесно-ориентирани модели за организация на дейността и на практическите методики за оценка на сътветствието с тези модели. Въвежда се комплекса от действия в една софтуерна и ИТ-интензивна организация с цел оптимално използване на ресурсите и квалификациите за качествен продукт. За избор на подходяща стратегия за развитие се описват основните перспективи на балансираната система показатели на Каплан и Нортон ( Balanced ScoreCard ). Прави се общ преглед на системите за качество, като се изхожда от парадигмата, че качеството на продукта зависи основно от качеството на вътрешните процеси. Същността на курса е базиран на детайлно описание на модела CMMI ( Capability Maturity Model Integration - Software Engineering Institute , Carnegie Mellon ), който е де-факто стандарта на съвременната софтуерна и ИТ индустрия. Подробно се разглеждат процесните области от Maturity Level 2 и 3, посветени съответно на успешно управление на дейността на ниво проект (ниво 2) и институционални политики (ниво 3). Описват се дейностите по внедряване на програма за подобряаване на процесите ( SPI , Software Process Improvement ), и специалната адаптация на Европейския Софтуерен Институт (ЕСИ) за малки организации – IT Mark . Специално внимание се обръща на съвременните техники и форми на организация на работата – Agile development ( и смятания за оксиморон “Agile CMMI” ), six-sigma и др. Студентите ще придобият обща представа за принципите и основните дейности по управление на качеството, както и главните фактори за ефективно изпозване на ресурсите и организация на екипите.

Предвидени са практически упражнения за компонентите на цената на качеството, и казуси по постигане на целите на процесните области за управление и разработване на изискванията, планиране и мониторинг на проекти, верификация и валидация, практики относно Configuration Management и други. Част от процесните области ще бъдат разработени и представени от самите студенти, чрес което те ще придобият и презентационни умения. Придобитите знания ще допълнят методологично изучаваните в други курсове дейности по софтуерно производство, управление на проекти и екипи.

Конспект

1. Управление на качеството. Компоненти и цена на качеството.
2. Процеси. Модели за управление на качеството подобряване на процесите. Методи за оценка на зрелостта на ИТ-организации.
3. Модел CMMI – произход, организации. Структура, процесни области, презентации, нива.
4. Процесни области от ниво 2 на CMMI ( staged representation ) – REQM , CM , PPQA .
5. Процесни области от ниво 2 на CMMI ( staged representation ) – PP , MA , PMC .
6. Процесни области от ниво 3 на CMMI ( staged representation ) – RD , TS , RSKM, IPM, DAR .
7. Процесни области от ниво 3 на CMMI (staged representation) – VER, VAL , OPF+OPD, PI, OT
8. Внедряване на програми за подобряване на процесите. Оценка (сертификация).
9. Адаптирани модели и техники – Agile CMMI , ISO / CMMI . Сродни модели (SPICE, ITIL, ISO). Метод за оптимизация Six-sigma.
10. Модел за оценка на зрелостта на малки фирми – IT Mark .

Курсът е избираем за студентите от І до ІV курс от специалностите “Информатика”, “Информационни системи”, “Компютърни науки”, “Софтуерно инженерство” и “Приложна математика” – бакалавърска степен.
Този курс въвежда на студентите основните понятия, принципи и конфигуриране на пакета TCP/IP протоколи, както и на свързаните с тях технологии за комуникация, автоматично адресиране, преобразуване на хост имена и защита на трафика.
От кандидатите за този курс се изисква да имат базови компютърни умения и начален опит в мрежови комуникации.

Курсът "Проектиране и анализ на компютърни алгоритми" има за цел да
запознае студентите с някои от най-използваните в практиката
алгоритмични техники. Наред с представянето на широко известни методи
за решаване на алгоритмични задачи (и анализ на техните свойства,
приложения, предимства и недостатъци), се разглеждат и множество
конкретни алгоритмични проблеми, обръща се внимание на анализа на
сложността на предложените решения, прави се сравнение между различни
подходи за решение. В курса се засяга широк спектър от теми, както в
теоретичен, така и в чисто приложен аспект: Алгоритми от теорията на
числата, структури от данни, търсене и сортиране, алгоритми от теорията
на графите, динамично оптимиране, разделяй и владей, алчни и
вероятностни алгоритми, компресиране. Курсът е ориентиран към
приложната страна и реализацията на разглежданите алгоритми, за сметка
на чисто теоретични изследвания и доказателства за коректност.

Курсът „Съвременни Java технологии” е акцентиран върху проектиране на приложения използвайки едни от най-често употребяваните технологии в Java. По време на курса вие ще научите: как да проектирате приложенията, мощни механизми за абстракция, шаблони, които са се утвърдили в практиката, методологии за описание, както и начини за ограничаване на времето прекарано в отстраняване на грешки. Ще се разгледат задълбочено: стандартната архитектура на Java (JVM, JDK, JRE), някои от най-често изполваните IDE (Eclipse, NetBeans), библиотеки за тестване (JUnit), стандартните библиотеки на Java (колекции, нишки и синхронизация, reflection, сериализация), работа с входно/изходни потоци, както и често използвани помощни инструменти за build (Ant) и работа с XML (JAXP, JAXB).

Курсът си поставя за цел да запознае студентите с основните методи на Извличането на Информация (Information Retrieval), както класически така и новите подходи. Във фокуса ще са нови подходи, които се опитват да отидат по-далече от търсене по ключова дума, като добавят степен на интелигентност при извличането, включително и от документи в уеб.

За повече информация: koychev AT fmi.uni-sofia.bg ; milen.chechev AT fmi.uni-sofia.bg